Kiek kainuoja elektra saulės elektrinių savininkams?

Lietuvos gyvenamuosius namus vis dažniau puošia saulės elektrinės, pamačius tokius pastatus galvoje pradeda suktis įvairios mintys: ar apsimoka turėti tokią elektrinę, kada ji atsiperka, kiek jėgainių savininkai moka už elektrą? Atsakysime į visus klausimus, remdamiesi pažangios saulės energetikos įmonės „Saulės grąža“ informacija.

Ar visada apsimoka turėti saulės elektrinę?

Saulės elektrinę labiau apsimokės turėti, jeigu sunaudojama ar ruošiamasi sunaudoti daug elektros energijos: namas ir vanduo šildomas elektra, ruošiamasi įsigyti elektromobilį, naudojama daug elektrinių prietaisų.

Saulės elektrinės atsiperka per 4-7 metus

Jeigu namas ir vanduo šildomas elektra, jame gyvena 4 asmenų šeima, vidutiniškai per metus sunaudojama 4000-6000 kWh elektros, todėl bus reikalinga 4-6 kW galios jėgainė. Pasinaudoję saulesgraza.lt interneto svetainėje esančia skaičiuokle matome, kad 4 kW galios saulės elektrinės su valstybės parama atsipirks per 5,3 metus, o 6 kW galios – per 4,3 metus. Paramos dydis siektų nuo 1292 iki 1938 eurų, saulės elektrinės su parama kainuotų 2500-3062 eurus.

Kiek reikėtų mokėti už elektrą?

Saulės elektrinių savininkams nieko nekainuoja elektros pagaminimas, tačiau jie moka elektros tinklams nedidelį mokestį už energijos pasaugojimą. Gaminantys vartotojai pasirašo sutartį su nepriklausomu tiekėju ar skirstomų tinklų operatoriumi, galimi 4 sutarties variantai.

  1. Pasirašius sutartį gaminantis vartotojas mokės už kiekvieną į tinklus pervestą, pasaugotą ir susigrąžintą kilovatvalandę. ESO tinkluose dabar šis mokestis siekia 5,203 cnt už 1 kWh. (Įprasta kaina 14,9 cnt už 1 kWh). Taigi, saulės elektrinių savininkai už elektrą moka 3 kartus mažiau nei įprasti vartotojai.

  2. Galima mokėti mėnesio mokestį už kiekvieną instaliuotos galios kilovatą. ESO tinkluose šis mokestis yra 2,6378 už kW. Taigi, turint 4-6 kW galios saulės elektrinę per mėnesį reikės mokėti 10,5512-15,8268 euro. Jeigu namas ir vanduo apšildomas elektra, kurią pagamina saulės jėgainė, tokio namo mėnesio išlaikymo išlaidos net ir žiemos metu labai mažos.

  3. Didesnės, 10 kW galios saulės elektrinės naudingos tuo, kad dalimi (36 %) jų pagamintos elektros galima atsiskaityti su tinklais už energijos pasaugojimą ir susigrąžinimą.

  4. Taip pat galima mokėti 2,662 cnt už susigrąžintą energiją ir 1,3189 euro už kW instaliuotos galios.

Palikite atsiliepimą