Rečiausios kalbos pasaulyje

Pasaulis stebina kalbų įvairove, kurių priskaičiuojama ne vienas šimtas ir net ne vienas tūkstantis. Dažniausiai kalbama apie pačias sudėtingiausias, turtingiausias žodynu ar plačiausiai vartojamas kalbas – iš šių visiems gerai žinomos kinų, japonų, anglų ir kitos garsios kalbos. Nepamirštama net lietuvių kalba, kuriais priklauso archajiškiausios kalbos titulas, kaip išsaugojusiai daugiausiai archajiškų formų, darybos ir kaitybos principų. Visgi, gana neįprasta kalbėti apie rečiausias pasaulyje kalbas, kurios ne tik daug kam nėra girdėtos, bet ir prireikus vertimo paslaugos – jos vargiai būtų galima tikėtis.

Kalbos, kuriomis kalba iki 5 žmonių

Rečiausios kalbos pasaulyje Vos penki ar net mažiau žmonių, kalbančių šia kalba. Skamba fantastiškai, tačiau yra tikrų tikriausia realybė. Ir tokių kalbų yra netgi ne viena. Štai kelių egzotiškai skambančių kalbų – Mapia, Tinigua, Marti Ke ir Tehuelche – pavyzdžiai, kurias supranta vienetai. Dauguma šių kalbų bendrauja atokių, retai apgyvendintų salų gyventojai. Kai kurie jų yra tikri senoliai, paprasčiausiai neturintys kam perduoti gimtosios kalbos žinių dėl sparčiai vykstančių demografinių pokyčių, urbanizacijos. Kalbant apie Mapia kalbą – ją mokantis liko vos vienas gyventojas, todėl būtų ir sunku įsivaizduoti kalbos išsaugojimo galimybes, bendravimą ja ar bent menkiausias galimybes išversti sakytinius ar rašytinius šaltinius. Paprasčiausiai nėra kam teikti šios kalbos vertimo paslaugų, nes daugiau nėra ją mokančiųjų.

Kalbos, kuriomis kalba iki 10 žmonių

Nors oficialiais duomenis Jabuti kalba laisvai bendrauti gali ne daugiau nei 5 žmonės, ją suprantančių yra šiek tiek daugiau, net kelios dešimtys. Jabuti kalba bendrauja Brazilijai priklausančioje teritorijoje gyvenantys žmonės. Dar įdomesnė situacija yra kalbant apie Tuscarora kalbą. Tai Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijų gyventojų kalba, kurią prieš kiek daugiau nei 20 metų mokėjo vos 4 žmonės, tačiau per šį laiką vartotojų skaičius išaugo ir galimai siekia apie dešimtį. Dauguma kitų retų kalbų funkcionuoja panašiai. Beveik visas jas iš vartosenos stumia panašios, populiaresnės kalbos, kuriomis kalba daugiau žmonių. Didelę dalį genčių kalbų užgožia ir greta vartojama globali anglų kalba. Ši tendencija ypač akivaizdi JAV priklausančiose teritorijose, kur buvusių genčių atstovai aktyviai įsilieja į bendruomenės gyvenimą, lanko ugdymo įstaigas, dirba įmonėse, kuriose bendraujama tik anglų kalba. Be abejonės, visos šios kalbos pasmerktos išnykti kartu su paskutiniaisiais jais mokančiais gyventojais. Tokiu principu išnyko jau ne viena pasaulio kalba.

Daugiau informacijos apie vertimo paslaugas Greitasvertimas.lt svetainėje

MB Greitas vertimas

Didžioji g. 13-13, Vilnius

8675 06637

Darbo laikas I-VII : 8.00 – 23.00 val.

https://g.page/r/CbWWmpOsrPnQEBA

Palikite atsiliepimą