Tie, kas dirba su mediena, paprastai turi įgūdžių ir žinių pramonės, statybų srityse. Tačiau iš tiesų labai praversti gali ir žinios apie botaniką ar dendrologiją (mokslą apie medžius). Juk mediena yra labai ypatinga žaliava. Tai yra augalų kamienai, kuriuos mes naudojame savo tikslams. Išmanyti medienos struktūrą reikėtų kiekvienam lentpjūvėje ar medienos centre dirbančiam specialistui.
Medienos džiuvimas
Kad ir ką nuspręsite daryti iš medžio, labai svarbu žinoti, kaip keičiasi kokio medžio struktūra, kai jis džiovinamas. Mat skirtingi medžio kamieno sluoksniai vėliau gali atrodyti kitaip, turėti kitas savybes, po sudžiovinimo. Todėl svarbu įsigilinti, kokia yra medienos struktūra prieš džiovinimą, ir po jo.
Kamieno sluoksniai
Atlikus skersinį medžio kamieno sluoksnį, ir plika akimi galima atpažinti, kur yra kokie medienos sluoksniai. Pagal šiuos sluoksnius archeologai ir kiti mokslininkai gali pasakyti, kas buvo praeityje. Pagal medienos pakitimus sluoksniuose jie pasako, kokia buvo orų kreivė, koks vyravo klimatas tam tikru metu. Net iš senų pilių statybose naudotų rąstų, juos perpjovus, yra gaunama tokia informacija. Mat medis reaguoja į klimato sluoksnį ir kiekviena rievė tam tikrais metais būna skirtinga, priklausomai nuo to, koks buvo klimatas. Todėl archeologai turi sudarę kiekvienų metų, kiekvieno mėnesio orų metraštį kone tūkstančiams metų atgal nuo dabar. Žinoma, jeigu nesate archeologas ar istorikas, jums mediena bus svarbesnė tiesiog kaip žaliava, kaip staliaus pagrindinė medžiaga ar lentpjūvės turinys. Svarbu žinoti tokias medienos dalis. Medžio kamieną dengia žievė, kuri gali būti skirtinga, priklausomai nuo metų laiko. Geriausia medžius kirsti žiemą (spygliuočius), nes tada nebūna sakų. Viduje eina šerdies spinduliai. Jie iš tiesų yra atsidarę dėl tam tikrų metų raidos pokyčių. Centre yra šerdis, ją supa branduolys, sudarytas iš prieauglio rievių. Paskutinės rievės, esančios jau visai netoli žievės, vadinamos balana. Balaną ir žievę jungia luobas.
Medienos šakos
Medienos šakos taip pat galėtų turėti tą pačią struktūrą, deja ių jų daug kur eina kitos šakos, todėl medžio struktūra jau formuojasi šiek tiek kitaip. Pagamintos medžio lentos iš šakų dažnai būna labai nevienodos tekstūros. Dėl netolygaus augimo jos taip pat gali turėti ir skirtingą patikimumą. Gali greičiau būti paveiktos erozijos, tačiau tik tam tikrose vietose. Geriausia mediena yra būtent medžio kamieno, nes ten buvo labiausiai tolygus augimas ir visi sluoksniai panašūs.