Saulės elektrinės

Žemėje yra daug iškastinio kuro. Vis tik mokslininkai spėja, jeigu žmonija sunaudotų visą anglį anglies dvideginiui išgauti, tai žemę ištiktų visuotinis katastrofiškas atšilimas. Nuolatos ieškoma alternatyvių energijos šaltinių. Saulė yra vienas iš galingiausių atsinaujinančios energijos šaltinių. Apskaičiuota, kad metinis pasaulinis saulės energijos potencialas yra 60 kartų didesnis negu metinis pasaulinis vėjo energijos potencialas. Šiuo metu panaudojama vis dar labai nedidelė saulės energijos dalis. 2017 metais 16,4 procento elektros buvo pagaminta iš nuolat atsinaujinančių energijos šaltinių. 1,9 procento elektros pagaminta iš saulės. Tai labai nedidelė dalis, tačiau Europos Sąjungos valstybės yra iškėlę tikslą nuolatos didinti šį procentą.

Vokietija yra viena iš valstybių, kuri geriausiai išnaudoja saulės energiją. Kas antrą stogą šioje šalyje puošia saulės elektrinės. Lietuvoje gyventojai yra skatinami kompensacijomis saulės jėgainės įsirengimui. Manoma, kad šių jėgainių skaičius turėtų ženkliai išaugti netolimoje ateityje.

Kodėl verta turėti saulės elektrinę?

2020 metais Lietuvoje elektros kaina siekia 5,076 cento už kilovatvalandę. Kaina už elektrą auga jau ne vienus metus, 2018 metais ji buvo 3,613 cento už kWh, o 2019 metais – 4,348 cento už kWh. Galima tik spėti, kad tradiciniais būdais tiekiamos elektros energijos kainos dar labiau išaugs ateityje. Tuo tarpu saulės elektrinės nuolat gamins elektros energiją už minimalią kainą.

Su parama iš valstybės saulės jėgainė turėtų atsipirkti per 7-8 metus. Turint nuosavą jėgainę dalį elektros galima panaudoti namo ar kitų patalpų apšildymui.

Nuo 2019 metų spalio mėnesio valstybė suteiks paramą ir tiems asmenims, kurie įsigis nuotolines saulės elektrines. Tai reiškia, kad jėgainę galima įsirengti nuosavame sklype, kaime, o naudoti savo bute. Net ir nuosavo sklypo neturintys, gali įsigyti jėgainę saulės elektrinių parke, o gaminamą jos energiją naudoti bute, name ir kituose nuosavuose pastatuose.

Turintys autonomines saulės elektrines, pavyzdžiui ant namo stogo, gali tiesiogiai naudoti jų gaminamą energiją namo reikmėms arba kaupti akumuliatoriuose. Tokio tipo elektrinė nėra prijungta prie elektros tinklų, todėl nereikia mokėti jos pagamintos energijos pasaugojimo mokesčio.

Palikite atsiliepimą